aktuality

O metodě Coerver s trenérem Viktorie Plzeň Josefem Šnebergerem

Nácvik byl zaměřen na moderní technické prvky - zpracování míče při přechodu do útoku, zakládání protiútoků, souboje jeden na jednoho. Všichni aktéři byli stále zapojení do akce, skotský kouč jim předával své cenné rady a nešetřil chválou. Díky soutěživé formě to nebyla ani na chvíli nuda, všichni se řádně zapotili. Trenéři mládežnických týmů si pozorně zapisovali poznámky a pořizovali záznamy. Trenér plzeňské U14 Josef Šneberger byl po skončení dvoudenního kurzu, který je součástí celoročního školení mládežnických trenérů, hodně spokojený.

Bylo to pro vás přínosné vidět přímo u vás v akci Coerver instruktora Gordona Craiga?
Určitě! Přiznám se, že jsem z toho měl trochu obavu, protože jsme tady nikdy na žákovské a přípravkové úrovni neměli trenéra ze zahraničí, který by spolupracoval s tlumočníkem. Chtěli jsme, aby se tu cítil dobře a mělo to potřebnou efektivitu. Dopadlo to velice dobře, mám z toho výborný pocit. Jsem rád, že jsme kurz mohli absolvovat. Má to několik rovin. Za sebe mohu říct, že to pro mne bylo hodně poučné a inspirativní, i když já jsem se systémem tréninku Coerver už zabýval. Ukázalo se, že jsem toho věděl málo. Je to propracované mnohem hlouběji, než jsem tušil. Je to vymakaný systém, tréninková cvičení jsou promyšlená, sesbíraná z celého světa. Jsou nabitá energií a motivací, aby vše fungovalo.

Bylo to stejně užitečné i pro ostatní trenéry?
Myslím, že mohu mluvit i za ostatní, že to pro ně bylo stejně inspirativní. V minulém kurzu se školilo pětadvacet trenérů, tentokrát to bylo dvaadvacet. Všichni z přípravkové a mládežnické kategorie, většinou mladšího věku. Viděli, že trénink může vypadat jinak, že je možné ho mít plný moderních prvků. Pro náš klub to mělo opravdu široký záběr.

Co bylo ze všech námětů nejcennější?
Je toho opravdu hodně, pro mě bylo nejcennější vidět propracovanost všech cvičení, pozornost věnovanou každému detailu. Pak se mi líbil přístup k vedení tréninku. Pedagogická a motivační stránka vychází z moderních trendů a současnosti. Děti chtějí být chválené, chtějí být motivované. Musíme jim nabídnout něco, co předčí moderní zábavu u počítače. Pochvala a pozitivní emoce na hřišti to dokáže. To má Coerver program výborně zvládnuté.

Jak se vám líbila reakce dětí na takový trénink?

Vypadalo to, že je to opravdu bavilo a strhlo. Obraz tréninku byl úplně stejný i v sobotu, kdy Gordon pracoval s ještě mladšími dětmi. Vše bylo připravené. Ušité přesně na míru pro jejich věkovou kategorii. Žádnou překážku nevytvořila ani angličtina, děti jí už v tomto věku dobře znají. Byl jsem překvapený tím, jak to dobře zafungovalo. Jako příklad mohu uvést to, jak se trénovala defenziva, což jsem já viděl poprvé. Coerver ale i z nácviku obrany udělal vlastně zábavný nácvik útočného fotbalu.

Gordon pochválil i jazykovou připravenost vašich svěřenců, potěšilo vás to?
Možná angličtinu umějí víc než trenéři. Jako učitel vím, že děti fotbalovou terminologii velice dobře znají. I z tohoto hlediska to pro ně byla zajímavá zkušenost.

Malí fotbalisté byli během celého tréninku hodně aktivní, je to pro účinnost tréninku hodně důležité?
To se mi právě velice líbilo. V některých fázích tréninku potřebujete drilovat některé činnosti a děti mají tendenci po určitém čase prostě vypnout, přestane je to bavit. Tady ale všechna cvičení byla dobře načasovaná, fungovala tak, jak měla. Bylo to všechno velice inspirativní.